Oáza znalostnej ekonomiky: Nové Čemice a budúcnosť Liptova

Ak sa Slovensko chce dostať na úroveň najvyspelejších štátov sveta, nie je iná cesta, ako využívanie znalostí alebo produktov s pokročilými technológiami pre vytváranie hodnôt. O tom je znalostná ekonomika – poháňajú ju myšlienky a inovácie. A pre takúto ekonomiku je potrebné vytvoriť v našej krajine priestor.

Súčasná ekonomika sa tradične delí na tri základné sektory: primárny (poľnohospodárstvo a ťažba), sekundárny (priemysel) a terciárny (služby). Tento model však postupne ustupuje novému deleniu, kde sa k týmto trom pridáva kvartálny sektor – digitálna ekonomika. Liptov, región známy svojou prirodzenou krásou a historicky silným elektrotechnickým priemyslom, sa nachádza na rozhraní veľkej transformácie. Znalostná ekonomika vytvára nové odvetvia, inovuje produkty a služby, technológie, aj spôsoby a metódy práce.

Nové čemice - smart mesto

Východisko a príležitosti Nových Čemíc

Projekt Nové Čemice predstavuje víziu, ktorá môže regiónu Liptov priniesť ekonomický obrat. Inšpirujúc sa Silicon Valley, kde technologický a inovačný boom vytvoril ekonomický fenomén, má tento projekt potenciál transformovať štruktúru ekonomiky Liptova na  skutočnú znalostnú ekonomiku nie len na národnej, ale i nadregionálnej úrovni. Liptov bol pre atraktivitu elektrotechnických firiem v nedávnej minulosti nazývaný práve „slovenské Silicon Valley“, ale štruktúra priemyslu sa časom opäť zmenila a región, v ktorom sa narodili také inovačné a vedecké kapacity ako Aurel Stodola, zakladateľ teórie parných a plynových turbín, či Eduard Penkala, inovátor plniaceho pera či železničnej brzdy, ale aj vynálezca mechanickej ceruzky, či termosky, je aktuálne známy skôr ako destinácia cestovného ruchu. S históriou vedecko-výskumného potenciálu v meste sa Nové Čemice môžu stať novým impulzom pre ekonomiku založenú na znalostiach, kreativite, inováciách a moderných riešeniach Made in Slovakia.

Aktuálna štruktúra ekonomiky v regióne Liptov a potenciál na zmenu

Ekonomika regiónu Liptov je charakterizovaná tradičnými sektormi, ktoré boli v minulosti dominantné, avšak postupne prechádzajú transformáciou v dôsledku nových technologických trendov a zmeny dopytu spoločnosti. V súčasnosti sa Liptov čoraz viac profiluje v oblastiach, ktoré podporujú technologické inovácie a zelené technológie. Strategický dokument „Liptov 2030“ identifikuje kľúčové sektory, ktoré formujú hospodársku štruktúru regiónu, vrátane cestovného ruchu, poľnohospodárstva, malého a stredného podnikania, ako aj rozvíjajúcich sa oblastí ako je digitálna infraštruktúra a vzdelávanie.

Sektorové zameranie a potenciál pre transformáciu

Cestovný ruch zostáva významným motorom lokálnej ekonomiky vďaka prírodným krásam a historickým pamiatkam. V rámci projektu Liptov 2030 sa však kladie dôraz na rozvoj inovatívnych prístupov v tomto sektore, vrátane zvýšenia kvality služieb a implementácie udržateľných praktík, ktoré môžu regiónu pomôcť v prilákaní novej generácie návštevníkov.

Zdôrazňuje sa tiež význam malého a stredného podnikania, ktoré by mohlo profitovať z lepšej podpornej infraštruktúry a prístupu k inovačným grantom a technologickým riešeniam. V dokumente sa navrhuje vytvorenie inkubátorov a akceleračných programov pre začínajúce technologické firmy, ktoré by mohli efektívne využívať lokálne zdroje a zároveň prispievať k riešeniam globálnych problémov.

Nové Čemice ako katalyzátor zmeny

Projekt Nové Čemice je predstavený ako kľúčový prvok v transformácii Liptova na znalostne orientovanú ekonomiku. Tento projekt má potenciál stáť sa centrom pre vysoko technologické podniky, výskumné inštitúcie a vzdelávacie centrá, ktoré by využívali a rozvíjali miestny intelektuálny kapitál. Významne by mohol prispieť k reverzu brain drain, t.j. odlivu mozgov, ktorý región v minulosti postihol, tým, že by poskytol príležitosti pre vysoko kvalifikovaných profesionálov vrátiť sa a pracovať v regióne.

Znalostná ekonomika a jej význam

Znalostná spoločnosť, kde hlavným zdrojom hodnôt je informácia a poznatok, predstavuje ideálne prostredie pre Liptov. Znalostná ekonomika využíva intelekt, tvorivosť a inovácie ako kľúčové prvky rozvoja. Nejde len o technológie, ale aj o sociálne vedy a iné oblasti. Na Liptove, kde genius loci podporuje tvorivosť, môže práve znalostná ekonomika priniesť príležitosti, ktoré presvedčia mladé generácie vrátiť sa a investovať svoje vedomosti späť do regiónu.

Budúce kroky a potenciál Oázy znalostnej ekonomiky Nové Čemice

Predstava Liptova ako Oázy znalostnej ekonomiky nie je len snom. Je to realizovateľný cieľ, ak sa vytvoria správne podmienky a priťahujúce faktory. Vyzývame k príchodu informatikov, molekulárnych fyzikov, expertov na neurónové siete, genetiku, ale aj umelcov a kreatívcov z rôznych oblastí. Liptov má všetko, čo je potrebné pre tvorivé prostredie: krásnu prírodu, bohatú históriu a, čo je najdôležitejšie, nevyužitý potenciál svojich ľudí.

Idea Oázy znalostnej ekonomiky Nové Čemice predstavujú kľúčový krok pre Liptov. Je to šanca, ako premeniť región na dynamické centrum, ktoré bude viesť Slovensko a možno aj širší regiónu do novej éry ekonomiky založenej na vedomostiach, informáciách a inováciách. Všetci, ktorí sa rozhodnú pridať k tomuto úsiliu, budú súčasťou niečoho výnimočného – transformácie Liptova na skutočnú Oázu znalostnej ekonomiky.